XPLAYMIX: Hard To Frame

V zájmu regionální vyváženosti se snažíme vyhledávat autory podcastů i mimo osu Praha-Brno, leč marná sláva - tyhle dvě města mají u nás zkrátka nejrozvinutější hudební infrastrukturu. I proto nás těší, že vám tentokrát můžeme představit kapelu, která není ani z Prahy ani z Brna. Její členové pocházejí z pásu na východ od hlavního města, který sahá od Lysé nad Labem přes Kolín až po Ledeč nad Sázavou. Hudbu ale dělají Hard To Frame spíše městskou, což v jejich případě znamená kombinování drum’n’bassové a dubstepové rytmiky se živými nástroji, zpěvem a rapem.

„Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to je hrát elektronickou produkci naživo,‟ pojmenovává hnací sílu kapely Ondřej Černohorský alias Ocze. Ten tvoří spolu s Vendulou Šmejkalovou (Vendy) „výkonnou složku‟ šestičlenné skupiny. Jejími členy jsou dále zpěvačka Anna Doležalová (N), rapper Petr Eliška (eFox), bubeník Matouš Bureš (Matt) a baskytarista Dario Cadorini. Ještě před Hard To Frame měli eFox, Ocze, Vendy a Matt funky/ska kapelu Sek jsi bombónky a i ostatní členové mají ve svých životopisech uvedené působení hned v několika souborech.

Není proto divu, že hudba Hard To Frame působí i přes relativní mládí kapely vyzrále. Důkazem může být loňské EP Out Of Frame, se kterým H2F bodovali ve Velké sedmě Radia 1. Následně si je do svého vysílání vyhlédla tuzemská mutace Balcony TV, pro kterou skupina natočila svůj největší hit Dreamy Eyes. V uplynulé sezóně Hard To Frame pilně koncertovali, vidět jste je mohli třeba na festivalu United Islands Of Prague.


Aktuálně je zastupuje stejná agentura, která domlouvá koncerty například kapele Vltava nebo Danu Bártovi. Kromě bookingového zázemí má kapela i podporu od lidí uvnitř scény kolem všeho se zlomenými beaty - pochvalně se o ní vyjádřili Standa Zima i Nika 77. Na listopad se Hard To Frame chystají vydat nový singl coby předzvěst svého připravovaného alba, ještě před tím ale kývli na naši nabídku na vytvoření podcastu. Jeho výhradním autorem je Ocze, který vsadil na ležérně uvolněnou atmosféru. Melodický dubstep postupně střídá rapem kořeněný breakbeat a jeho levoboček broken beat s přijatelnou dávkou downtempa. Více už sám Ocze:

Představ nám blíž váš podcast. Proč zní zrovna tak, jak zní?

Podcast odráží naši náklonnost k basovým frekvencím, zádumčivým atmosférám a podivným zvukům. Hlavně ale souvisí s tím, co nyní vytváříme za hudbu a čím se inspirujeme. Podle toho byly také vybrány tracky a seřazeny tak, aby na sebe nějak navazovaly a přitom měl podcast „příběh“.

Autorem podcastu jsi ty. Máš i v kapele rozhodovací slovo, nebo v ní vládne demokracie?

V kapele se snažíme vše řešit společně. Nicméně spolu s Vendy jsme taková kapelní výkonná složka, působíme jako styční důstojníci pro domlouvání organizačních záležitostí a zpravidla na nás leží i příprava hudebního materiálu na zkoušky a uzavírání finálního tvaru písniček.

Ani jeden člen kapely nepochází z Prahy. Děláte přitom hudbu, která je spíše městská. Kde se ve vás tahle chuť vzala? Tipuju, že jste asi během dospívání hodně poslouchali Radio 1.

Nevím jak ostatní část kapely, ale já na Radiu 1 v podstatě vyrůstal. To, že tvoříme „městskou“ hudbu je výslednicí fascinace djingem a elektronickou stránkou hudby vůbec. Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to je hrát elektronickou produkci naživo. Já osobně jsem velkým fanouškem klávesových nástrojů a baví mě z nich vyluzovat různé zvuky a uplatňovat je naživo. Ostatní členové svůj podíl na zvuku kapely nějakým způsobem ozvláštňují. Navíc máme vlastního zvukaře Karla, který si s námi za mixpultem také pohrává a má tak výrazný vliv na náš výsledný projev na koncertech.

Čím se v civilu zabývají jednotliví členové kapely?

Máme to různě, část kapely hudbu studuje nebo se jí živí a část se hudbě věnuje po své vlastní práci. Profesionály jsou hlavně naše zpěvačka N a bubeník Matouš, kteří působí i v jiných projektech. Zbylí členové se hudbě stoprocentně nevěnují. Náš rapper eFox je učitelem angličtiny, městským zastupitelem a hráčem na baskytaru, Vendy se věnuje distribuci zahraničního tisku do Čech a kromě saxofonu a příležitostného psaní not také ráda šije, basák Dario studuje romistiku na Univerzitě Karlově a spoluprovozuje v Kolíně bar Pod Hodinama. Já mám zase vystudovanou fyziku a působím jako vědecká síla na jednom z ústavů Akademie věd, zároveň se věnuji studiu zvukové tvorby na FAMU a občasně skládám hudbu do filmů svých spolužáků nebo do komerčních projektů.

Na svém SoundCloudu máte remix od dvojice P.no&Drama. Chystáte nějaké další remixy vašich skladeb?

Určitě bychom rádi, remixování je zábavná věc, jak pro nás, tak i pro ty, co skladbu remixují. Nějaké remixy máme rozjednané, ale nechceme předbíhat. Já sám jsem taktéž nějaké skladby remixoval, a musím potvrdit, že práce s cizím hudebním materiálem je sranda a ještě větší sranda je, když si to zkoušíte zahrát v kapele.

Co vás čeká ve zbytku roku a dál v budoucnu?

Do konce roku neplánujeme již žádné koncerty, abychom se mohli plně věnovat našemu novému albu, které bychom chtěli vypustit do světa v únoru příštího roku. Zároveň bychom chtěli v první polovině listopadu vydat singl a do vánoc druhý. V lednu pak budeme dávat dohromady zbrusu nový koncertní set, na což se velice těšíme. A pak co nejvíce koncertování.

Jaké české kapely/projekty bys doporučil k poslechu a proč?

V českých vodách se nachází velice zajímavých projektů a je téměř nemožné je všechny vyjmenovat. Za všechny nás hodně baví křišťálová Never Sol, producenti Aid Kid či modulárový HRTL, indie rockoví I Love You Honey Bunny a jejich super zvuk nebo jazzově zasnění Wunder Bar Band se svou nenápadnou, ale o to intenzivnější gradací. V neposlední řadě lze ještě zmínit třeba energické breakbeatové duo B.A.S.O.X & Boosterbaby pro svou nekompromisnost nebo hravou jazzovo-experimentální pětici Muff se svými špičkově instrumentálně zdatnými muzikanty.


Tracklist:

A/T/O/S: Projects (Deep Medi Musik)
Versa: Vuelvo (Macabre Unit Digital)
Thriftworks: Trotter (vlastní náklad)
Opiuo: On Your Side (feat. Russ Liquid) (Slurp Music)
Mala: Mulata (Brownswood Recordings)
Anex: Raise (Mindstep Music)
Unforscene: Malfunction (Wob Recordings)
Levelz: Rowdy Badd (vlastní náklad)
AOTOA: Come On People (Jalapeno Records)
Sorrow: Flowerchild (Monotreme Records)
Nicolas Jaar: Stay in Love (Clown And Sunset/Wolf + Lamb Music)
Kraak And Smaak: Danse Macabre (Jalapeno Records)
Peter Thomas Sound Orchestra/Spiritual South: Stars And Rockets (feat. Aurora D) (Ubiquity)
Woofy vs Projections: Neeve (Permanent Vacation)
Wildcookie: Piece of Mind (True Thoughts)
Radiohead: Desert Island Disk (XL Recordings)

Podcast ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Webové stránky Hard To Frame: http://www.hardtoframe.cz
Hard To Frame na Facebooku: https://www.facebook.com/hardtoframe
Hard To Frame na SoundCloudu: https://soundcloud.com/hard-to-frame

Komentáře
Nenalezeny žádné komentáře
line

na xplaylistu najdete

line

85818 alb

17631 kapel

5977 komentářů

3461 recenzí

13629 uživatelů

Recenze

line

Duck 60 %

Kaiser Chiefs - Duck

Když v roce 2007 ovládl rádia veleúspěšný hit "Ruby" z neméně úspěšné desky "Yours Truly, Angry Mob", byla tu rázem kytarová senzace,...

Jesus Christ Superlunch 80 %

Sectesy - Jesus Christ Superlunch

Ípíčka bývají mnohdy prvním zářezem v diskografii leckteré kapely. Ne tak v případě Sectesy. Pětice se na scéně pohybuje už osm...

ANIMA 90 %

Thom Yorke - ANIMA

V poslední době je vidět zásadní posun v tom, jak Thom Yorke a jeho kolegové z Radiohead přistupují ke svému odkazu i k současné tvorbě....

Rise 80 %

Hollywood Vampires - Rise

Ústřední trio Alice Cooper, Joe Perry a Johnny Depp zůstalo, změnil se však přístup k věci. Pánové správně pochopili, že být jen cover...

Help Us Stranger 80 %

The Raconteurs - Help Us Stranger

The Raconteurs o sobě naposledy dali vědět ještě za vlády George Bushe s albem "Consolers Of The Lonely". Po doprovodném turné se naprosto...

A Bath Full of Ecstasy 80 %

Hot Chip - A Bath Full of Ecstasy

Někdy máte štěstí. Děláte si svou hudbu a vaše skladby se jednoho dne zalíbí nějaké jasné hvězdě pop music. Pozve si vás do studia ke...

line