XPLAYMIX: Barbora

Je tomu už 20 let, co do Česka se zpožděním dorazila elektronická hudba a zrodily se zárodky tuzemské taneční scény. Těším se, až tohle období jednou nějaký šikovný publicista pořádně shrne, i když zároveň pochybuju, že se někdo takový opravdu najde. Místním specifikem je totiž absence kvalitních novinářů, kteří by doplňovali triádu djů, producentů a promotérů. Servery typu Techno.cz mají se svým fanzinovým stylem psaní k seriózní reflexi dění na této scéně velmi daleko. A přitom by právě teď bylo rozhodně o čem psát!

Zhruba před dvěma lety nastartovaná generační obměna zplodila množství promotérských part, kterým se postupně podařilo dostat Česko do hledáčku agentur zastupujících dje a producenty světových jmen. Je mezi nimi i kolektiv Tetris, který se zrodil v hlavě Barbory Ulrychové. Studuje čtvrtým rokem produkci na FAMU a předmět jejího studia se promítl i do její promotérské činnosti. O parties uvažuje jako o produktu, který je lidem třeba prodat.

Nejde tu o kalkul, spíš o vědomé odmítnutí živelného principu, který je vlastní řadě konkurenčních part. Barbora si zakládá na tom, že má jasnou vizi, jak by měly parties pořádané pod hlavičkou Tetrisu vypadat a tuto vizi se snaží důsledně naplňovat. Spadá sem prakticky vše, co k pořádání podobných akcí patří - od výběru lokace a pečlivé sestavení line-upu přes péči o vizuální stránku party až po otázky propagace.

Tam, kde jiní nechávají spoustu věcí náhodě, preferuje Barbora předem připravený plán. Týká se to i jejího djingu - i když se jí nahromadí více hraní v jednom týdnu, dokáže se na každý večer vybavit jiným okruhem skladeb. Improvizaci příliš neholduje a tvrdí, že ji intuice při plánování toho, co se k té které příležitosti hodí, ještě nikdy nezklamala. Neznamená to ale, že by hrála sety rovné jako podle pravítka, což by mohl potvrdit každý, kdo ji někdy viděl hrát.

Měl jsem to štěstí na březnové warehouse party Komiks, kde byl hlavní hvězdou Recondite. Barbora večer zahajovala na druhé, obývákové scéně, kde mě okouzlila svým houseovým setem s četnými odbočkami k technu, garáži a dalším podobám klubové taneční hudby. Kdyby existoval Tinder, kde by se lidé prezentovali svým djským uměním, tak má Barbora můj superlike jistý!

Podcast, kterým přispěla do naší série, vychází jako předzvěst večírku, na který Barbora pozvala svého oblíbence jménem Mall Grab. Australský DJ a producent, který je asi nejvýraznějším představitelem lo-fi houseu, vystoupí 16. června v prostorách bývalého klubu Face 2 Face na pražské Štvanici. Spolu s ním si na šestém vydání Tetrisu zahraje Angličan Par Avion a početná skvadra českých djů v čele s Barborou a Oliverem Torrem. Nechte se naladit hodinovou selekcí, pro kterou se asi nejvíc hodí označení „cheeky house“!

Představ nám blíž svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?

Vybírala jsem z tracků, které teď nejvíc poslouchám. Kritériem bylo, že musí jít o věci, na které si doma zatancuju. Oproti mým běžným setům je podcast ještě víc crazy. Je tam i pár mých guilty pleasures, třeba ten Baltra je už dost cukrová vata.

Přijde mi, že ses jako DJka prosadila poměrně nedávno. Jak to vlastně bylo?

Začínala jsem minulý rok, chvíli ale trvalo, než jsem začala mít pocit, že tu hudbu dokážu cítit a nejsem nervózní. To se stalo až tak před čtvrt rokem, kolem party s Wolframem. Tehdy jsem si začala připadat fakt jako DJ.

Zlom pro mě taky bylo hraní před Reconditem. Od té doby jsem věděla, že kdykoli mi někdo nabídne nějaké hraní, tak to dám. Taky jsem si tam uvědomila, že mám nějaký osobitý styl, nějakou svojí značku.

Snažím se, aby moje mixy byly hodně osobní a aby odrážely to, jaká hudba je pro mě v tu chvíli důležitá. Ne že si vzpomenu, že tenhle track jsem hrála před dvěmi měsíci a bylo to fajn.

Dřív jsem zkoušela hrát techno, zjistila jsem ale, že už mě to vůbec nezajímá. Sice s technu pořád vracím a třeba na party si na něj zatancuju, radši ale hraju house. Ten ti dává větší zpětnou vazbu. Když hraješ house, lidi šílej, tancujou, koukaj na tebe a je to super.

Kromě djingu se věnuješ i produkci akcí pod hlavičkou Tetris. Jak bys charakterizovala to, o co se v jejich rámci snažíš?

Nejdůležitější je vytvořit silnou značku. Podívej se na Polygon, kam lidi přijdou, ať tam hraje kdokoli, protože tomu věří. Ze začátku byl Tetris pro kámoše, zvali jsme tam české DJe, jako je Felix! Začínali jsme v klubu FAMU, hrálo se z kontrollerů a vůbec to k dokonalosti mělo daleko. Postupně jsem si začala říkat, že by se z toho dalo udělat něco víc. Chyběly mi tu parties, kde by se hrál kvalitní house a kde by se zároveň dbalo oizuální stránku a marketing.

Tady mají lidi pocit, že je house něco, za co dají maximálně pade a DJ jim pak pustí set plný osmdesátkových ukřičených vokálů. Současný house má přitom spoustu poloh a nálad, vzniká spousta kvalitní elektroniky, která je přitom zábavná. Nejvíc mě to momentálně táhne k lo-fi houseu, který má dobrou energii.

První Tetris proběhl loni na Apríla. Ze začátku jsme se v tom tochu plácali. Neměla jsem jasno v tom, co chci vlastně dělat, dneska bych na to šla úplně jinak. Taky na tom dlouho dělali lidé, kteří byli propojeni jenom mojí osobou a navzájem se často ani neznali. Teprve postupně se z nás stal kolektiv. Zlomová byla opět party s Wolframem - tehdy ti lidé najednou viděli plný klub lidí, kteří tam přišli díky jejich práci.

Jaké české dje nebo projekty bys doporučila sledovat?

Oliver Torr - Líbí se mi všechno, co dělá a skoro v každém setu mám od něj nějakou skladbu. Teď jedu pořád dokola jednu věc z jeho chystaného EP, která mě neskutečně baví.

NRMN - I když moc neposlouchám techno, jeho sety jsou hrozně nabité a mají neskutečnou energii. Myslím, že je to jeden z nejlepších tuzemských djů.

Izanasz - Tomuhle klukovi je asi 20. Skládá takové noisově-ambientní věci, které mají neskutečnou energii. Objevili ho lidé kolem festivalu Psy-High, což je další příklad akce, která má silnou značku - vstupenky na ni se vyprodaly, i když nikde nebylo zveřejněno, kdo tam vlastně vystoupí.

Jinak mě hrozně baví festival Lunchmeat, kde jsem loni byla poprvé. Slyšela jsem toho za tu noc hrozně moc a jedna věc byla lepší než druhá. A to jsem byla celou dobu jenom na džusu...


Tracklist:

Par Avion: Betta xl2 (dosud nevydáno)
Mall Grab: Father (Steel City Dance Discs)
Baltra: Rearview - Untitled (A) (96 And Forever Records)
Francis Inferno Orchestra: Harmony (Superconscious Records)
Mall Grab: Orange County (Shall Not Fade)
Bellaire: Every Day (LCA Records)
Mall Grab: Menace II Society (Unknown To The Unknown)
Mood J: Turn Your Love Around (Distant Hawaii)
Oliver Torr: JV1080 (dosud nevydáno)
Fatima Yamaha: Araya (Dekmantel)
unknown (JLM & Chris Wang): Better (Mood Hut)
Wolfram: United 707 (Firehouse/DFA/The Vinyl Factory)
Mall Grab: Feel U (Collect-Call)
Ceephax Acid Crew: Emotinium (Roy Of The Ravers Secret Mix) (Acid Waxa)
TRP: The Future (Mörk)
Paperkraft: Only We Know What Is Talking About (vlastní náklad)
Palms Trax: Paws (Dekmantel)
Demuja: I Want You (MUJA)

Zkuste taky:

Endless Illusion
Blueskin aka Don Armadillo
ABAB

podcast ve formátu mp3 si můžete stáhnou zde.

Barbora na Facebooku: https://www.facebook.com/barboraurl
Barbora na SoundCloudu: https://soundcloud.com/barb19

Komentáře
Nenalezeny žádné komentáře
line

na xplaylistu najdete

line

72848 alb

15025 kapel

4844 komentářů

3285 recenzí

13082 uživatelů

Recenze

line

Jersey 80 %

Mark Guiliana - Jersey

Čas po Bowiem? Množství odkazů, coverů, výpovědí a samozřejmě i pozornost obrácená k hudebníkům, kteří se na natáčení Bowieho...

We Dissolve 80 %

Chrysta Bell - We Dissolve

Zatím poslední celovečerní film Davida Lynche Inland Empire citelně postrádal kongeniální hudební doprovod režisérova dvorního skladatele...

Painted Ruins 90 %

Grizzly Bear - Painted Ruins

Grizzly Bear si dopřáli tichou pětiletku. Šedesát měsíců neklidu mezi fanoušky se tentokrát nedělilo mezi Department of Eagles, CANT,...

Vlastní svět 70 %

Marek Ztracený - Vlastní svět

Odpusťme si zdlouhavé úvody o tom, jak zažil Marek Ztracený během své kariéry strmý růst popularity i následné "Pády" (tak otituloval...

Dedicated To Bobby Jameson 70 %

Ariel Pink - Dedicated To Bobby Jameson

Hudbu nezřídka provázejí příběhy, které autoři prožívají nebo s nimi určitým způsobem souzní. Jeden takový hluboce zasáhl...

Prequelle 90 %

Ghost - Prequelle

Po dobytí amerického kontinentu, kde Ghost odehráli veleúspěšné turné a koncertovali ve velkých halách v New Yorku a Los Angeles, se...

line