XPLAYMIX: Space Love

Trojice hudebních publicistů, tvořená Pavlem Klusákem, Karlem Veselým a Alešem Stuchlým, pořádá každoročně sérii poslechových večerů, na kterých prezentuje svůj osobní výběr z toho nejlepšího z hudební produkce předchozího roku. Letos se tyto poslechovky konaly pod názvem Umčo a bejkárny a právě tenhle titul sedí podivuhodně přesně na autory našeho aktuálního podcastu.

Ony bejkárny odkazují v případě dvojice Space Love na její online výstupy, které prozrazují hravý přístup k reflexi a interpretaci reality. Nejde ovšem o vyšinutí takříkajíc medicínského rázu, jaké známe například od Jany Kratochvílové nebo Daniela Nekonečného. Spíš se jedná o další z projevů uměleckého ducha obou členů projektu, jakousi extrapolaci jejich vnitřního světa do veřejného prostoru.

Andrea Pekárková (Aka 47) a Vojta Novák (Voodoo) jsou partnery nejen uměleckými. On vystudoval produktový design, živí ho ovšem produkce hiphopových beatů pro české i zahraniční rappery. Ona je především vizuální umělkyní, členkou kolektivu Lunchmeat a autorkou působivých projekcí na koncertech Space Love. Jejich spolupráce se neomezuje jen na spojení hudby a obrazu, v loňském roce například kurátorovali velkolepě pojatou narozeninovou oslavu Marka Théra v královéhradecké Pilnáčkově továrně.


Hudebně debutovali v roce 2014 albem Ash Tar She Ran, na kterém se snoubí futuristické beaty s delikátní prací se samply a syntezátory. Následující rok přinesl experimenty s anglickými i českými texty na desce Alien Tears a následném EP Disco Inferno. Letos v únoru představili Space Love singl Saab 900 Turbo, který je předzvěstí třetí řadové desky. Ta vyjde pod názvem Horizont události 21. března a právě při této příležitosti vznikl i tento podcast.

Padesátiminutový mix odráží zálibu dvojice v popových experimentech, které na sebe nejčastěji berou podobu hip-hopu, r'n'b či trapu, tu a tam ale vystrkují růžky i žánry jako darkwave, witch house a dokonce i rave. V rozhovoru sice kapela označuje podcast za temný, spíš než o dystopickou temnotu se jedná o jakési melancholické příšeří, ve kterém je místo pro lásku, koťátka i mimozemšťany. Také o nich byla v následujícím rozhovoru řeč:

Představte nám svůj podcast! Proč zní zrovna tak, jak zní?

Náš podcast je dark sound a to z důvodu, že máme rádi temný věci. Proto nosíme převážně černý hadry a naše texty jsou o našich černých duších. (divně vyšinutý smích)

Co bylo dřív? Space Love nebo pár Vojta + Andrea?

My jsme Space Love od samého začátku. Ten projekt existoval od chvíle kdy jsme si začali psát a facebooková stránka Space Love nám sloužila jako místo, kde jsme si dávali metafyzická internetová rendez vous.

Oba jsme nadšenci ve svém oboru a samo automaticky vyplynulo, že se spojíme ve společném projektu. Vlastně jde o další úroveň našeho bytostného propojení, skrze které se vyjadřujeme a vzájemně poznáváme.

Oba jste taky vystudovali umělecké školy, pokud se tedy Vojtův produktový design dá brát jako umění. Dá se tím, co jste studovali uživit?

Na tohle máme oba stejný názor: je to jako v každém oboru - člověk se tomu musí dostatečně věnovat. A když si za tím jde, ať je to cokoliv, tak se mu to s největší pravděpodobností, dřív nebo později, podaří.

Na webu komunikujete zvláštním, ne vždycky srozumitelným jazykem plným odkazů na vesmír, ezoteriku, internetové memy, lásku, koťátka atp. Jde o nějaký ucelený svět, do kterého svou tvorbu zasazujete, nebo jde spíš o koláž sestavenou z náhodných inspirací?

Veškerá naše tvorba, kterou dáváme na internet, je pouze dokumentace našich všedních zážitků. Nedávno se nám například podařilo opravit stroj času, díky kterému teď můžeme cestovat časoprostorem. Navštívili jsme již spousty zajímavých míst a na Facebooku zveřejňujeme fotky z těchto cest.

Často se o vás píše jako o audiovizuálním projektu. Odráží to i rozdělení vašich rolí ve Space Love? Věnuje se Vojta pouze hudbě a Andrea jen vizuálům, nebo se vzájemně doplňujete a ovlivňujete?

Od začátku je to oddělené pomyslnou dělící čárou, kdy vizuál je království Aky a hudba zase Vojty. Samozřejmě se čas ale od času doplníme a tuhle linii překročíme.

Co vás čeká ve zbytku roku, případně dál v budoucnu?

V první jarní den chystáme vydat naše čtvrté album Horizont události. Je to další kapitola z našeho pobytu na planetě „Z“, tentokrát bude deska o něco drsnější a chladnější než naše předchozí tvorba. Hlavním důvodem je to, že ani situace na této planetě není v poslední době nijak růžová.

Čekají nás koncerty, na které se moc těšíme - přesný rozpis lze nalézt na naší FB stránce. Časem máme v plánu vrátit se zase na naši domovskou planetu, ale to bude až v době, kdy vaše děti budou mít děti. Aktivní budeme dál, jsme totiž teprve na začátku!


Tracklist:

Yung Lean - Volt (album Unknown Memory, 2014)
Purity Ring - Grandloves (feat. Young Magic) (album Shrines, 2012)
Aïsha Devi - Clean Ur Chakras (EP Aura 4 Everyone, 2013)
Crossparty - Aurora (EP Nighttime, 2015)
Blame Venus - Give Me Your Knife (Bandcamp download, 2015)
CRIM3S - still Goin (free download, 2013)
IC3PEAK - Take My Hand (EP Take My Hand, 2014)
M.I.A. - Borders (singl Borders, 2015)
Bones - HDMI (album Rotten, 2014)
Fatima Al Qadiri - D-medley (EP Genre-Specific Xperience, 2011)
CL (2NE1) - 멘붕 (MTBD) (album Crush, 2014)
Salem - Asia (album King Knight, 2010)
Alice Glass - Stillbirth (singl Stillbirth, 2015)

Podcast ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Space Love na Facebooku: https://www.facebook.com/SPACELove666
Space Love na BandCampu: https://spacelovespacelove.bandcamp.com

Komentáře
Nenalezeny žádné komentáře
line

na xplaylistu najdete

line

83935 alb

17232 kapel

5746 komentářů

3435 recenzí

13606 uživatelů

Recenze

line

Rammstein 90 %

Rammstein - Rammstein

Desky vydávané po dlouhé době jsou poněkud ošemetné. Obvykle jsou fanoušky vymodlené, provázené velkým napětím, ale i řadou...

Hurts 2B Human 70 %

Pink - Hurts 2B Human

Když v roce 2017 vyšla skvělá deska "Beautiful Trauma", měla Pink nahráno kolem padesáti písniček. Při prvotním poslechu "Hurts 2B Human"...

In The End 80 %

The Cranberries - In The End

Ještě než v polovině ledna loňského roku našli tělo šestačtyřicetileté frontmanky The Cranberries, měla za sebou kapela první část...

Begin Again 80 %

Norah Jones - Begin Again

Newyorská rodačka Norah Jones se rozhodla sama sebe novým albem příliš netrápit. S protřelými hudebníky Brianem Bladem, Chrisem Thomasem a...

Titanic Rising 90 %

Weyes Blood - Titanic Rising

Před více než dvěma lety vyšla deska "Front Row Seat To Earth", na které se Weyes Blood představila jako jedna z nejpozoruhodnějších...

New Motors 80 %

Die alten Maschinen - New Motors

Retro je cool. Post-punk, synth-pop a synth-wave si opět proklestily cestu na výsluní a znějí z koncertních pódií i z televizních obrazovek...

line